Kävin nykäsemässä 45 minuutin tv-aterian Tanskan Aarhusissa. Taas yksi syy lisää miksi jäin kokopäiväiseksi ruokabloggaajaksi. Ikinä ei voi arvata mistä itsensä löytää. Lentoliput kilahtivat sähköpostiin viime tingassa edellisenä iltana, ja pääsin matkaan. Lento meni kuin siivillä vierustoverin kanssa turistessa. Ameriikoissakin asunut mies kertoi mm. 300 miljoonaa menettäneestä yrittäjäystävästään ja 200 lehmästä jotka olisivat heti käytettävissä tuotekehitysprojektiin. En nyt heti lyönyt kättäpäälle, mutta käyntikortit vaihdettiin. Juuri kun olin huutamassa “We are all gonna die” ja todennut kuolevani onnellisena, laskeuduimme turvallisesti Kööpenhaminaan. Kööpenhaminaan laskeutui myös kadehdittavan chic ja sporttinen Tickle your fancy-blogin Sara, jonka kanssa matka jatkui kohti Aarhusia.
Tällä kertaa löysin siis itseni Michelin palkitusta Frederikshoj-ravintolasta syömästä tv-ateriaa Sopranoksen pyöriessä taustalla. Paikalle oli lennätetty muitakin pohjoismaalaisia bloggaajia. Blogini nimen selittäminen englanniksi aiheuttaa aina hieman hämmennystä. Vuonna 2006 valitessani blogin nimeä en ollut ajatellut jonain päivänä astuvani kansainvälisille areenoille. Onko parempia ehdotuksia kuin ”Screwed”, joka saa aina keskustelukumppanin ruoan menemään väärään kurkkuun?
Samsung fine watching Sopranos-menu
Neljäkymmentäviisi minuuttia telkkarin katsomista oli täynnä. Aika lähteä kotiin! Kurvasimme suoraan kentälle vain todetaksemme, että lentomme Kööpenhaminaan on peruttu. Kolmen tunnin säädön jälkeen meidät majoitettiin hotelliin 67 kilometriä Aarhusista. Hotelli muistutti enemmän seurakuntakeskusta, mutta tulipahan taas todettua, että tanskalaisilla ravintoloilla on olemassa joku maaginen pohjataso. Rippikoulun ruokalaa muistuttavassa salissa oli valkoiset pöytäliinat, ystävällinen palvelu, ensiluokkainen menu ja italialaista valpolicella ripassoa. Could be worse.
![]() |
Ripari all over again with Sara. Kuva: Sara / Tickle Your Fancy |
Vihdoin kotiin päästyäni Nirso kysyi ensimmäisenä siitä telkkarista. ”No! Millainen se oli!!??” Sellanen iso telkkari ja tosi terävä kuva. ”Mikä malli?” Lunttaan papereista: Samsung SUHD-TV nanokristallitekniikalla. ”Mikä sarjatumero??!!” ÖÖÖ. Nirsolle ja muille tv-nörteille löytyy tarkemmat tiedot täältä.
![]() |
Matkan tarjosi Samsung ja HBO Nordic. |
Liemessä snapchatissä @liemessa
Liemessä? Päivittäistä vertaistukea Liemessä-Facebook ryhmässä.
Liemessä Instagramissa @liemessa
Ei yhtään pöllömpää tv-ruokaa 🙂
Ei yhtään paha matka;D
Ihan jees. Voittaa sipsikulhon 6-0 😀
Kyllä sitä näköjään hyvän aterian eteen on valmis näkemään kohtuullisen paljon vaivaa 😉
Mites ois ”Messed up”? 🙂
Ehdotukseni: In a pickle.
Tuollainen tv dinner kyllä kelpaisi minullekin 😀
Komppaan fiinaa: In a pickle toimii kontekstuaalisesti ja idiomaattisesti! http://idioms.thefreedictionary.com/in+a+pickle
Aika kiva reissu ;), kävisin 🙂
Blogin hallinnoija on poistanut tämän kommentin.
Ei paha. Kuvaava ainakin 😀
Tämä on kyllä hyvä. Jee Fiina ja Tiina P! Siinä on se sama kaksoismerkitys kuin ”Liemessä” sanassakin. JEEEE! Tämä tulee käyttöön kansainvälisillä areenoilla 🙂
Vielä ei ole kotona näkynyt vastaavaa.. 😉
Vastasin jo tuohon Fiinallekin yllä, että tämä on todella hyvä ehdotus. Tsekkasin myös tuon linkin. Tämä tulee käyttöön, KIITOS! 🙂
Nämä on näitä once in a life time juttuja. Tai siis eihän tälläistä reissua voi edes kuvitella käyvän kerran elämässäkään 🙂