Villiyrttireissun tarjosi Winestate ja viinitalo Francois Lurton

Villiyrttihurahdus! Kun opit muutamatkin syötävät villiyrtit, et enää yhtenäkään kesänä koe tarvetta ostaa viljeltyä rucolaa 43 euron kilohintaan. Vietin vuorokauden Lohjalla villiyrttiretkellä viinitalo François Lurton ja maahantuoja Winestaten kutsumana. Villiyrttioppaina meillä oli villiyrttiguru ja huippukokki Sami Tallberg sekä Luontoportti.com perustajat Eija ja Jouko Lehmuskallio. Liioittelematta voi sanoa, että tämä kolmikko on tehnyt elämäntyönsä villiyrttien parissa ja kirjoittanut myös yhdessä villiyrttikokin raamatun Villiyrttikeittokirjan, josta ilmestyi jo 11. painos!

Luonnon oma supermarket
Meillä suomalaisilla on maailmankin mittakaavassa poikkeuksellinen mahdollisuus kulkea luonnossa kunnioittaen ja hyödyntäen puhtaan luontomme antimia. Luonnonvaraisia rauhoittamattomia kukkia, yrttejä ja muita vastaavia kasveja voi pääsääntöisesti kerätä jokamiehenoikeudella. Luonnonsuojelualueilla kuten kansallispuistoissa kasveja ei saa kerätä, eikä kenenkään pihapiiristä ilman lupaa. Ota aina vain sen verran, että kasvusto säilyy elinvoimaisena. Puiden osia, sammaleita ja jäkäliä ei saa kerätä. Esimerkiksi kuusenkerkkien keräämiseen tarvitset maanomistajan luvan. Paras aika keräämiselle on heti kasvukauden alettua keväällä ja alkukesällä, mutta keräily jatkuu läpi kesän. Keräilyä varten ei edes aina tarvitse lähteä metsään asti. Avaa silmäsi ja luo katse omaan pihaasi ja lähiympäristöön. Monet tämänkin postauksen villiyrteistä löysin omasta kerrostalon pihapiiristäni, pensasaidan toiselta puolen tienpientareelta ja kadun toisen puolen pienestä metsäryteiköstä.

Uskaltaako villiyrttejä syödä?
Luonnonkasvit ovat meillä Suomessa kaikkien saatavilla ja ilmaisia. Villiyrttien keräämisessä on jotain yhtälailla koukuttavaa kuin sienestämisessä. Se palkitsee hyvinvoinnilla, liikunnalla ja lopuksi vielä herkullisuudella! Myös metsässä liikkumisen ja villiyrttien terveysvaikutuksia on todettu tutkitusti. Nokkonen ja voikukka lehtineen ovat jo vakiinnuttaneet asemansa hyvin tunnettuina syötävinä villiyrtteinä. Tiesitkö, että vain harva kasvi Suomessa ei ole syötävä? Toki joidenkin kohdalla voidaan kiistellä makuasioista.
Suomesta löytyy myös joitain erittäin myrkyllisiä lajeja, joten kerää vain jos varmasti tunnistat kasvin. Jos epäröit, jätä keräämättä. Esimerkiksi koiranputki on syötävä, mutta hyvin samannäköisiä ovat tappavat myrkkykeiso ja myrkkykatko. Näiden erottaminen on amatöörille vaikeaa. Ehkä se koiranputken syöminen ei ole niiiin tärkeää, että ottaa riskin hengityslihasten lamaantumisesta ja sydänkohtauksesta. Olen todennut, että parempi jättää putkikasvit kuten koiranputki kokonaan keräämättä.
Syötävät villiyrtit
Luontoportti.com löydät yli tuhat kasvilajia usealla kielellä kuvineen ja apua tunnistamiseen. Villiyrttejä voi käyttää samanlailla kuin kaupastakin ostettuja salaatteja, pinaatinlehtiä, rucoloita, yrttejä ja syötäviä kukkia. Kuivattamistakin parempi tapa säilöä on pakastaminen. Villiyrtit voi ryöpätä nopeasti ja pakastaa annospusseihin. Tässä 10 helpohkoa ja yleistä villiyrttiä, joilla aloittaa harrastus. Hurahda villiyrtteihin!










